Světelský oltář v médiích

Světelský oltář v médiích

Česká televize - pořady

Ave Maria Gratia (opakované vysílání)
Umělecký dokument o oltáři Nanebevzetí Panny Marie ze 16. století v kostele v Adamově (1992). Režie A. Lowák

Šumná města - šumný Moravský kras (premiéra 24.11.2008)
S otcovským Absolonem mohou děcka
klidně zůstat v Macoše sama.
Já jdu za architekturou
a začnu od Adama.

Adamov ležící v romantickém údolí Svitavy a Křtinského potoka zranila v 2.polovině 20.století budovatelská doba. Divoká, jako málokterý kraj zaťala do něj obří panelové gilotiny. Jednu z jeho ozdob představoval také kostel svaté Barbory. Postavený podle projektu vídeňského architekta Josefa Hiesera. Jeho nenápadná cihelná neogotika chová v sobě gotický unikát. Výjimečný oltář znázorňující nanebevzetí Panny Marie pochází původně z rakouského Zwettlu.

Křesťanský magazín (premiéra 20.1.2008)
V této době slavíme 150. výročí postavení kostela, do kterého právě před 150 lety darovali Lichtenštejni tento oltář. Je to velká událost, protože tento Světelský oltář byl ve velmi dezolátním stavu a podařilo se nám ho zachránit.

Toulavá kamera (premiéra 18.11.2007)
V posledním zastavení zavítáme do Adamova na Blanensku. Důvod naší cesty s kamerou byl jednoduchý: světelský oltář. Devět metrů krásy vyřezané z lipového dřeva spatřilo světlo světa v 16. století.

Křesťanský magazín (premiéra 24.9.2006)
Po celá ta léta se tu návštěvníci setkávali se skutečným výtvarným i duchovním skvostem - s takzvaným Světelským oltářem. Vyjímku tvořila jen období, kdy byl oltář restaurován. K takové situaci došlo i teď. Podle odborníků byl totiž jeho stav už kritický. Než se za rok vrátí na své místo, nabízí se jedinečná příležitost vidět ho rozložený. Před restaurováním jsou jeho jednotlivé fragmenty veřejně vystaveny na zámku v Mikulově.
 

Videoklip - dokument o Světelském oltáři
Město Adamov se ukrývá mezi hlubokými lesy, asi 15 km severně od Brna. Leží na soutoku Svitavy a Křtinského potoka, který sem přitéká Josefovským údolím z nedaleké Chráněné krajinné oblasti Moravský Kras.

Jednou z Adamovských dominant je bezesporu novogotický kostel sv. Barbory, z roku 1857. Štíhlá cihlová stavba skrývá unikátní památku středoevropského pozdně gotického umění, Světelský oltář.

Scénář, režie, kamera a střih: Antonín Buček
Hudba a produkce: Jan Papež
Komentář: Marcela Kopecká (Radio Proglas)
© WildTiger 2014